Buyer Persona – co to jest i dlaczego powinieneś ją mieć w E-commerce?

Buyer Persona – co to jest i dlaczego powinieneś ją mieć w E-commerce?

W kategoriach: Marketing internetowy,

Persona, to brzmi dumnie. Tylko co to jest? I dlaczego tak często słyszysz o tworzeniu persony w kontekście skutecznych działań e-commerce? Jest to ważne, tworzenie persony może być jednym z elementów wsparcia dla e-commerce.

Persona w e-commerce – co to jest

Persona to model fikcyjnego klienta do którego kierujesz swoją ofertę. Ważne jest to, że na personę składają się nie tylko takie dane jak wiek i płeć, ale i zachowania, działania oraz tendencje.  Ten twór niczym puzzle , składa się z przeanalizowanych danych marketingowych. Zaletą tworzenia person jest to , że pomogą Ci one zrozumieć potrzeby swoich klientów oraz komunikować się z nimi ich językiem. Skuteczna komunikacja z klientem i dopasowana oferta zaprocentują.

Jak wygląda persona

Warto, aby persona miała twarz! Zastosowanie zdjęcia pomoże Ci spojrzeć na personę jak na człowieka z krwi i kości, dzięki temu lepiej ją zrozumiesz. Poza zdjęciem persona składać się powinna  z imienia(można również nadać nazwisko).  Co jeszcze powinna zawierać persona?

  • dane demograficzne(płeć, wiek, miejsce zamieszkania) –  to tylko część obrazu.
  • dane psychograficzne – czyli jakie potencjalne cechy osobowości ma ta persona? Jaki styl życia? Jaki schemat myślenia?
  • dane społeczno-ekonomiczne : jakie wykształcenie ma persona? Gdzie może pracować?
  • dane behawioralne – jak użytkownik zachowuje się w sieci? Co motywuje go do zakupu? Jak wygląda jego ścieżka zakupowa?

Końcowymi elementami obrazu są cele persony, a także jej zainteresowania i problemy – oczywiście ujęte z kontekstu produktów oraz usług które oferujesz.

Reasumując – tworzysz obraz człowieka w oparciu o informacje których potrzebujesz dla swojego biznesu.  Nie wiesz od czego zacząć? Wesprzyj się danymi i zacznij od tworzenia persony. Przy całej swojej użyteczności to może być również świetna, pobudzająca wyobraźnię zabawa.

Do czego służą persony w E-commerce?

Nie bagatelizuj roli persony! Odpowiednio ujęta przyniesie mnóstwo korzyści dla Twojego biznesu. Uwaga – raczej pewne jest to, że Twój biznes posiada więcej niż jedną personę. Poświęć nieco czasu i podejdź do tematu dokładnie – pomoże Ci to zaplanować skuteczną kampanię dla Twojego e-sklepu. W czym pomogą persony?

  • pomogą opracować nowe treści w ramach content marketingu – dzięki personie wiesz do kogo kierujesz treść, więc możesz tworzyć ją tak, aby trafiała właśnie w zainteresowania persony
  • skuteczne targetowanie reklam – dzięki precyzyjnie określonym odbiorcom nie wyrzucasz funduszy reklamowych w błoto, tylko celujesz reklamami w najbardziej podatny grunt
  • pełnią ważną funkcję w tworzeniu strategii komunikacyjnej sklepu –  wszak wiesz (mniej więcej) do kogo kierujesz komunikaty
  • może okazać się, że w Twoim sklepie potrzebne są nowe produkty lub wydzielenie dla nich odpowiedniej kategorii – bo leżą w obszarze zainteresowania person

Tworzymy personę dla E-commerce – skąd wziąć dane?

Bierzesz się za tworzenie persony? Najpierw trzeba sobie zorganizować klocki, żeby było z czego składać.  Skąd je wziąć?

Info od klientów

Skup się na klientach których już masz. Rozmawiaj z nimi, bierz pod uwagę ich opinie. Krótka ankieta również może okazać się pomocna! (Unikaj długich, one tylko odstraszą). Pomoże Ci to określić, czego oczekują klienci, co ich zadowala, a czego im brakuje w Twojej ofercie.

Facebook i inne Social Media – Analityka

To jeden z elementów układanki.  Dowiesz się niego tylko jakiej płci są Twoi klienci i z jakich rejonów pochodzą, ale też jakie są ich zainteresowania oraz w jakich godzinach są najbardziej aktywni(więc możesz zaplanować aby posty pojawiały się w tych godzinach). Sprawdzaj więc statystyki swojego funpage’a na FB.

Google Analytics

Analytics to istna kopalnia wiedzy! Dzięki danym jakie można tu uzyskać sprawdzisz jakie są źródła ruchu, z jakich urządzeń korzystają klienci, jak zachowują się na stronie. Przy analizie danych nieraz można się zdziwić, bo okazuje się, że macie całkiem sporo klientów których nie spodziewaliście się, że macie. Co wtedy? Tworzycie kolejną personę.

Google Ads

Dane z Analyticsa warto uzupełnić danymi z Google Ads.

Social media raz jeszcze – orientuj się

Śledź dyskusje internetowe dotyczące Twoich produktów, usług lub im podobnych. Znajdziesz je na forach internetowych, wystawianych opiniach np. przy wizytówkach Google moja firma, lub na grupach na Facebooku.  Narzędzia do monitoringu mogą okazać się przydatne.

Tworzymy personę – przydatne aplikacje

Tworząc personę można sobie rozpisać wszystko w arkuszu lub po prostu, na kartce papieru. Można również skorzystać z internetowych narzędzi do tworzenia persony. Będą to na przykład:

Poprowadzą za rękę(po angielsku) , pomogą wychwycić tendencje – jest to przydatne szczególnie gdy dopiero zaczynacie przygodę z personami. Poniżej szybki przykład jak wygląda bazowy arkusz z Make My Persona

Uwaga!  Persona nie jest tworzona dożywotnio! Ewoluują i Twój biznes i Twoi klienci. Rynek jest dynamiczny i podatny na zmiany. Trzymaj rękę na pulsie, bądź na czasie i co jakiś czas aktualizuj swoje persony.

O ile jeszcze nie tworzyłeś persony, to mamy nadzieję, że ten wpis przekonał Cię do tego, że gra jest warta świeczki. Powodzenia!