Spis treści
Persona, to brzmi dumnie. Tylko co to jest? I dlaczego tak często słyszysz o tworzeniu persony w kontekście skutecznych działań e-commerce? Jest to ważne, tworzenie persony może być jednym z elementów wsparcia dla e-commerce.
Persona to model fikcyjnego klienta do którego kierujesz swoją ofertę. Ważne jest to, że na personę składają się nie tylko takie dane jak wiek i płeć, ale i zachowania, działania oraz tendencje. Ten twór niczym puzzle , składa się z przeanalizowanych danych marketingowych. Zaletą tworzenia person jest to , że pomogą Ci one zrozumieć potrzeby swoich klientów oraz komunikować się z nimi ich językiem. Skuteczna komunikacja z klientem i dopasowana oferta zaprocentują.
Warto, aby persona miała twarz! Zastosowanie zdjęcia pomoże Ci spojrzeć na personę jak na człowieka z krwi i kości, dzięki temu lepiej ją zrozumiesz. Poza zdjęciem persona składać się powinna z imienia(można również nadać nazwisko). Co jeszcze powinna zawierać persona?
Końcowymi elementami obrazu są cele persony, a także jej zainteresowania i problemy – oczywiście ujęte z kontekstu produktów oraz usług które oferujesz.
Reasumując – tworzysz obraz człowieka w oparciu o informacje których potrzebujesz dla swojego biznesu. Nie wiesz od czego zacząć? Wesprzyj się danymi i zacznij od tworzenia persony. Przy całej swojej użyteczności to może być również świetna, pobudzająca wyobraźnię zabawa.
Nie bagatelizuj roli persony! Odpowiednio ujęta przyniesie mnóstwo korzyści dla Twojego biznesu. Uwaga – raczej pewne jest to, że Twój biznes posiada więcej niż jedną personę. Poświęć nieco czasu i podejdź do tematu dokładnie – pomoże Ci to zaplanować skuteczną kampanię dla Twojego e-sklepu. W czym pomogą persony?
Bierzesz się za tworzenie persony? Najpierw trzeba sobie zorganizować klocki, żeby było z czego składać. Skąd je wziąć?
Skup się na klientach których już masz. Rozmawiaj z nimi, bierz pod uwagę ich opinie. Krótka ankieta również może okazać się pomocna! (Unikaj długich, one tylko odstraszą). Pomoże Ci to określić, czego oczekują klienci, co ich zadowala, a czego im brakuje w Twojej ofercie.
To jeden z elementów układanki. Dowiesz się niego tylko jakiej płci są Twoi klienci i z jakich rejonów pochodzą, ale też jakie są ich zainteresowania oraz w jakich godzinach są najbardziej aktywni(więc możesz zaplanować aby posty pojawiały się w tych godzinach). Sprawdzaj więc statystyki swojego funpage’a na FB.
Analytics to istna kopalnia wiedzy! Dzięki danym jakie można tu uzyskać sprawdzisz jakie są źródła ruchu, z jakich urządzeń korzystają klienci, jak zachowują się na stronie. Przy analizie danych nieraz można się zdziwić, bo okazuje się, że macie całkiem sporo klientów których nie spodziewaliście się, że macie. Co wtedy? Tworzycie kolejną personę.
Dane z Analyticsa warto uzupełnić danymi z Google Ads.
Śledź dyskusje internetowe dotyczące Twoich produktów, usług lub im podobnych. Znajdziesz je na forach internetowych, wystawianych opiniach np. przy wizytówkach Google moja firma, lub na grupach na Facebooku. Narzędzia do monitoringu mogą okazać się przydatne.
Tworząc personę można sobie rozpisać wszystko w arkuszu lub po prostu, na kartce papieru. Można również skorzystać z internetowych narzędzi do tworzenia persony. Będą to na przykład:
Poprowadzą za rękę(po angielsku) , pomogą wychwycić tendencje – jest to przydatne szczególnie gdy dopiero zaczynacie przygodę z personami. Poniżej szybki przykład jak wygląda bazowy arkusz z Make My Persona
Uwaga! Persona nie jest tworzona dożywotnio! Ewoluują i Twój biznes i Twoi klienci. Rynek jest dynamiczny i podatny na zmiany. Trzymaj rękę na pulsie, bądź na czasie i co jakiś czas aktualizuj swoje persony.
O ile jeszcze nie tworzyłeś persony, to mamy nadzieję, że ten wpis przekonał Cię do tego, że gra jest warta świeczki. Powodzenia!