Spis treści
Być może postawiono Cię przed wyzwaniem, które myślami każe Ci się wrócić do lat spędzonych w szkolnych ławie, a mianowicie: masz napisać streszczenie. Tylko wtedy, to Ty posiłkowałeś się streszczeniami, a nie byłeś ich autorem. Najczęściej chodzi o książki, może być to również streszczenie dotyczące jakiegoś wydarzenia. W takim razie jak napisać streszczenie?
Zacznijmy od początku. Streszczenie, co to takiego? To skrótowe przedstawienie jakiegoś zdarzenia, książki czy filmu. Obszerny materiał należy przetworzyć i przedstawić w postaci krótkiego tekstu zawierającego wyłącznie konkrety, same najważniejsze rzeczy. Osoba czytająca streszczenie, w szybki sposób może zyskać wiedzę o tym o co chodziło w materiale pierwotnym.
Najważniejszy pierwszy krok. W przypadku streszczenia jest to zapoznanie się z materiałem wyjściowym. Jeżeli Twoim zadaniem jest napisanie streszczenia książki lub artykułu, podejdź do tego z uwagą. W przypadku gdy materiał ten masz do dyspozycji w formie papierowej warto zakreślać najistotniejsze fragmenty, a nawet robić sobie małe notatki na marginesie. Z opcji komentarza można skorzystać również gdy streszczasz dokument w digitalu. Dzięki temu, po przeczytaniu całości będziesz mógł szybko wrócić do najważniejszych fragmentów.
Później, gdy lektura za Tobą i wiesz do jakich fragmentów chcesz się odnieść, popatrz na nie chłodnym okiem i zdecyduj, czy dzięki temu oddasz sens dzieła, czy może konieczne jest pewne rozszerzenie, bądź przedstawienie tego w nieco inny sposób.
Pamiętaj – nie cytuj, nie przytaczaj dialogów, nie wklejaj fragmentów artykułu. Streszczaj. W streszczeniu chodzi o to, aby ująć kwintesencję własnymi słowami, a nie przytaczać cytaty.
Uwaga – nie nastawiaj się negatywnie, jeżeli nie zrozumiesz czegoś za pierwszym razem. Zdarzają się wymagające artykuły, które aby zrozumieć trzeba przeczytać kilka razy, a nawet sobie samemu omówić, aby pojąć o co chodzi i móc je przełożyć w streszczeniu na prostszy język.
Od siebie dodam, że w pisaniu streszczeń warto skorzystać z pewnej sprawdzonej copywriterskiej sztuczki, a mianowicie – jeżeli masz możliwość zostaw stworzony tekst na parę godzin lub dni. Gdy do niego wrócisz zobaczysz to, co umykało Ci wcześniej – wyrzuć wtedy zbędne fragmenty, słowa i skróć je jeszcze bardziej. Postaraj się aby tekst był prosty i zawierał wyłącznie najważniejsze informacje.
Owszem, czytając coś nieraz aż sama nasuwa się interpretacja niemniej, w streszczeniu nie ma na nią miejsca. Streszczenie ma za zadanie przekazać to co w oryginale najbardziej istotne, bez narzucania swojej interpretacji czy zmieniania sensu. Innymi słowy: wszelkie osobiste odczucia, opinie etc. odsuń na bok. Tutaj trzymaj się kursu, tylko wytycz krótszą drogę.
W takim razie, czas na streszczenie streszczenia! Jakie cechy powinno mieć streszczenie?
Otóż dobre streszczenie jest:
Zbierzmy w całość co należy zrobić aby wyzwanie streszczenie zakończyć z sukcesem
Potrzebujesz jeszcze jakichś wskazówek? Zadbaj o styl. Unikaj strony biernej i stosuj proste, krótkie zdania – dzięki temu łatwiej i przyjemniej się czyta. Znajdź sobie spokojny kącik i przystąp do czytania. Powodzenia!