Wywiad z Markiem Jankowskim autorem podcastu Mała Wielka Firma – Kolbuszowa 2.0 (11 października 2019 roku)


Dlaczego warto tworzyć podcasty?

Marek: Podcasty to jest medium idealnie dostosowane do obecnych czasów. Mamy coraz więcej pieniędzy, ale wcale nie mamy coraz więcej czasu.

Podcasty pozwalają nie poświęcać czasu na słuchanie, tylko ten sam czas wykorzystać dwa razy. Kiedy robisz cokolwiek – kiedy jedziesz samochodem, kiedy zmywasz naczynia, kiedy kosisz trawnik – możesz jednocześnie słuchać podcastów i wykorzystujesz ten sam czas dwa razy.

Jak zacząć nagrywać podcasty?

Marek: Jeżeli chcesz robić własny podcast: po pierwsze – zastanów się o czym chcesz mówić. Po drugie – do kogo chcesz mówić i po trzecie – po co chcesz to robić?

Jeżeli połączysz ze sobą te trzy elementy, to będziesz nagrywał na temat, który Cię interesuje, o którym chcesz nagrywać, do ludzi, którzy chcą tego słuchać i Ci ludzie będą mieć z tego wartość. To jest podstawowa sprawa – nie technika, nie mikrofony, nie miksery i różne inne bajery. To są tylko narzędzia, a liczy się tak naprawdę pomysł i realizacja tego pomysłu.

Dlaczego warto być na takim wydarzeniu?

Marek: Z tego co już widzę, to to, że to jest rzeczywiście taka konferencja, na której ludzie ze sobą rozmawiają. To nie jest tak, że są gwiazdy, są prelegenci, którzy wchodzą na scenę i tak naprawdę wszyscy przychodzą tylko po to, żeby chłonąć wiedzę ze sceny, ale to jest też tak, że uczestnicy nawiązują relację między sobą.

Myślę, że to jest super cenne, dlatego że to jest podstawowa zaleta – z mojego punktu widzenia, uczestniczenia w takich wydarzeniach na żywo – w porównaniu do na przykład różnych konferencji online, które też się odbywają.

To, że możesz mieć możliwość konwersacji, spotkania twarzą w twarz z innymi uczestnikami, więc tutaj jest to możliwe i to nie tylko na poziomie – uczestnicy sobie, prelegenci sobie, ale te dwie grupy są idealnie wymieszane, więc to jest z mojego punktu widzenia naprawdę super sprawa.