[Meetup Biznes Hub] [002] Wywiad- Łukasz Bis w rozmowie o Internet beta i nie tylko

Spis treści

Kolejna rozmowa w ramach podcastu Meetup Biznes Hub. Dziś dzień przed betą Łukasz Bis, czyli wszechogarniacz najbardziej klimatycznej konferencji o Internetach oraz osoba która zaczyna dzień od skreślania studentów. Prodziekan na KMiKS ds. kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, oraz działacz społeczny.

Mówiąc o becie nie można zapomnieć o różnych akcjach społecznych, które powstały. Przy tej okazji jedną z nich jest akcja #beciatki. Inicjatorem jest Marcin Mazjer.

Rozmowa na YouTube


Wersja audio

Listen to “[Meetup Biznes Hub] [001] Łukasz Bis w rozmowie o Internet beta i nie tylko” on Spreaker.

Łukasz Bis  jako organizator konferencji Internet Beta

Łukasz Bis swoją przygodę z organizowaniem eventów rozpoczął już w 2004 roku, a samą konferencję Internet Beta organizuje od 2 edycji. Dlaczego nie od pierwszej? Koniecznie obejrzyjcie odcinek! 

Początkowo organizacja tak dużego wydarzenia polegała przede wszystkim na załatwianiu wielu organizacyjnych spraw związanych z recepcją czy biurem konferencji.

Z czasem jednak, z roku na rok pojawiały się o wiele ważniejsze zadania związane ze sprawami technicznymi. Jaki był najważniejszy moment z punktu widzenia organizatora konferencji? Dla Łukasza był to czas, kiedy ekipa filmowa nagrała materiał dokładnie pokazujący cały dzień z życia ogarniacza tak dużego, kilkudniowego wydarzenia. Właśnie w tym momencie uczestnicy zyskali świadomość, kto tak naprawdę stoi za tak klimatyczną konferencją, w której uczestniczy kilkaset osób. 

Organizacja konferencji od strony technicznej 

Biorąc udział w różnego rodzaju dużych wydarzeniach rzadko zwracamy uwagę na fakt, że po drugiej stronie stoi ktoś, kto dba o to, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Postanowiliśmy zapytać Łukasza, jak to wygląda z jego perspektywy?

Dla Łukasza najważniejsze jest 5 dni przed samą konferencją Internet Beta. Właśnie wtedy przyjeżdża cała scenografia, światła, strefa gastro – pracy jest bardzo, bardzo dużo. Łukasz jest bardzo zaangażowaną osobą i lubi, gdy wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Dlatego też nawet gdy odbywa się tzw. “before” Łukasz na chwilę odwiedza kampus, by sprawdzić czy przygotowania do konferencji idą pełną parą. 

Co jest najważniejsze podczas dużych wydarzeń?

Dla Łukasza w roli organizatora ważne jest wszystko 😉 Natomiast najważniejsze z pewnością są ekspozycje dla partnerów i oczywiście klimat – żeby zarówno uczestnicy, jak i prelegenci czuli się jak u siebie. Na tego rodzaju wydarzeniach duże znaczenie ma networking i relacje między uczestnikami, dlatego luźna atmosfera to coś, czego nie może zabraknąć na becie. 

Ile osób uczestniczy w konferencji?

W poprzedniej edycji konferencji Internet Beta udział wzięło około 550 – 600 osób. Dlaczego Łukasz nie zna dokładnej liczby uczestników? Między innymi dlatego, że w organizacji całego wydarzenia pomaga spora ilość wolontariuszy, czyli studentów uczelni. Do liczby uczestników nie są wliczani także partnerzy oraz wiele innych osób, które mają ogromny wpływ na organizację. Śmiało można powiedzieć, że w becie bierze udział kilkaset osób. 

Klimat konferencji Internet Beta bez Internetu

Kampus uniwersytetu WSIiZ w Kielnarowej jest zlokalizowany w miejscu, w którym bardzo często nie ma sieci – nie ma dostępu do Internetu. Między innymi właśnie na tym polega cała idea wydarzenia! 

“Beta to klimat, a klimat to ludzie”.

  • Oderwanie się od codziennego świata, 
  • networking, 
  • nawiązywanie relacji, 
  • wymiana wiedzą i doświadczeniami.

To właśnie między innymi te czynniki sprawiają, że na becie jest tak przyjemna i luźna atmosfera. Brak dostępu do Internetu sprawia, że uczestnicy nie spędzają czasu w Social Mediach, nie załatwiają biznesowych spraw przez telefon, ale rzeczywiście uczestniczą w konferencji. 

Oczywiście organizatorzy nie mogą całkowicie odciąć uczestników od Internetowego świata, ponieważ każdy z uczestników ma potrzebę “bycia” w social mediach czy potrzebę kontrolowania, co podczas ich nieobecności dzieje się np. w pracy. Na terenie kampusu dostępna jest sieć WIFI, z której można korzystać. 

Tegoroczna edycja wydarzenia online 

Niestety, ze względu na obecnie panującą sytuację na całym świecie tegoroczna edycja konferencji Internet Beta nie mogła odbyć się stacjonarnie, a została przeniesiona na wersję online. Jest to spora zmiana – do ostatniego momentu organizatorzy mieli nadzieję, że jednak uda zorganizować się wydarzenie offline. Natomiast ze względu na to, że konferencja odbywa się na uczelni organizatorzy musieli wziąć również pod uwagę studentów, którzy już za miesiąc wracają do nauki. 

Jak przenieść klimat bety do Internetu?

W tym roku konferencja z pewnością będzie zupełnie inna, niż do tej pory. Jednak w dużej mierze klimat będą tworzyć prelegenci, którzy zostali dobrani tak, aby prezentacje były prowadzone w sposób dynamiczny. Niestety, w tym roku wszyscy wspólnie nie usłyszymy braw, ale miejmy nadzieję, że mimo wszystko #gromkieBrawa będą – mimo, że inne niż dotychczas.

#beciaki – akcje społeczne Internet Bety

Internet Beta to nie tylko konferencja, zabawa, prelekcje, ale to także pomoc innym. #beciaki to akcja zainicjowana przez Marcina Majzera, w której biorą udział osoby z branży internetowej zbierając pieniądze w szczytnym celu. 

Jakie obowiązki ma Prodziekan na uniwersytecie WSIiZ? 

Łukasz jest prodziekanem i zajmuje się kształceniem grafików na kierunku Grafika Komputerowa i Produkcja Multimedialna. Jak to jest być Prodziekanem? Przede wszystkim jest to szeroki zakres obowiązków oraz kierowanie zespołem. Dla Łukasza bardzo ważne jest empatyczne podejście do studenta oraz opiekuńczość. Studenci borykają się z wieloma problemami, np. z pracą magisterską i wieloma innymi, dlatego warto dawać im poczucie bezpieczeństwa oraz zrozumienie, że w razie nagłych sytuacji mają osobę, do której mogą się zgłosić. 

Łukasz Bis i chęć niesienia pomocy innym

Łukasz jest bardzo prospołeczną osobą i jak sam często podkreśla zdecydowanie odziedziczył tę cechę po swoim tacie. Aktywnie bierze udział w wielu stowarzyszeniach, jednak ze względu na ogrom obowiązków i wiele dodatkowych zajęć czasami jest zmuszony ograniczyć swoją działalność prospołeczną. Są jednak akcje, których zdecydowanie nie można ograniczyć, a jedną z nich jest Szlachetna Paczka i sytuacja z ostatniej edycji Internet Beta.

Łukasz postanowił nam opowiedzieć sytuację sprzed roku, która pokazuje, jak ogromną siłę mają ludzie i jak małymi kroczkami można sprawić radość oraz nieść pomoc potrzebującym. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób udało się pomóc rodzinie koniecznie obejrzyjcie nasz odcinek! Tymczasem zapraszamy do śledzenia naszych kanałów social media i oglądania kolejnych odcinków!

Informacje o autorze