Opisy produktów w sklepie internetowym – dlaczego są tak ważne?

Jak powinien wyglądać idealny opis produktu do sklepu internetowego? Gdyby świat był czarno biały, moglibyśmy przepis na opis produktu przedstawić następująco:

  • skondensowane zalety produktu – opisuj konkretnie, szkicuj zalety ale nie lej wody.
  • dostosowany do odbiorcy (buyer persona z grupy docelowej),
  • słowa kluczowe, żeby opis przysłużył się SEO witryny

No dobrze, przepis już mamy, ale to nie wszystko. Nie znając proporcji, nie mając umiejętności – zamiast opisu pachnącego niczym biszkopt, może wyjść zakalec. Opisy produktów to nie tylko sposób na przekonanie klienta i zwiększenie sprzedaży, ale też na pozycjonowanie sklepów internetowych.

Dobry opis produktu – czyli jaki?

Przede wszystkim dobry opis produktu to nie taki kopiowany ze strony producenta. Zdajemy sobie sprawę, że gonią Cię terminy, natłoku ważnych spraw masz setkę i aż świerzbi aby użyć popularnych skrótów ctrl + c i ctrl+v, aby opis produktu mieć już za sobą i zaoszczędzić czas. Tylko, że to działanie później Cię dogoni, i to nie po to, żeby dać Ci buziaka. Algorytmy indeksujące nie są zachwycone, gdy na stronach wielu napotykają jeden i ten sam content. Duma  nie pozwala im serwować jednego i tego samego użytkownikom, dlatego też wybiorą te z lepiej zoptymalizowanych stron, a resztę ukryją – w tym być może podstronę z Twoim produktem.

Innym aspektem jest to, że poprzez dobry opis produktu do sklepu internetowego możesz się wyróżnić. Tworząc swój opis, dostosowany językowo do odbiorcy  kreujesz się jako profesjonalista, który wie co sprzedaje, posiada na ten temat mnóstwo informacji i prezentuje je klientom. Dzięki tak sporządzonemu opisowi, nie tylko wyróżnisz się od konkurencji która bazuje na opisach kopiowanych ze stron producentów, ale i przekonasz klientów do siebie. Nawet jeżeli masz wyższe ceny niż konkurencja, dzięki opisom Twój sklep będzie łatwiej znaleźć, klientom będzie łatwiej wybrać produkt dopasowany do ich potrzeb. Część osób nawet mając już wcześniej rozeznanie cenowe zdecyduje się zakupić produkt u Ciebie, bo dzięki opisowi odbiorą Cię jako bardziej wiarygodnego. Przyznajcie sami, lepiej kupić produkt u kogoś kto zna się na rzeczy i to pokazuje, niż u kogoś kto ślepo kopiuje formułki z internetów? Sami już widzicie, że dobre opisy produktów to coś, co zadziała i na SEO i na ludzi, a sprzedaż ruszy z kopyta.

Jak stworzyć dobry opis produktu?

Każda branża ma inną specyfikę, ale jest kilka cech wspólnych którymi warto się kierować wyczarowując opisy do dziedzin wszelakich. Co więc warto stosować?

  • dopasuj język do odbiorcy – inaczej zwracasz się do matek w sklepie z ciuszkami czy zabawkami, a innym językiem trafisz do przebojowego fascynata Gwiezdnych Wojen w wieku 40 +
  • mocne strony na sam przód!  – mało kto czyta opisy od deski do deski. Ludzie wzrokiem skanują, trochę skaczą, ale początek spojrzeniem zaszczycą, więc właśnie tam wytocz ciężkie działa.
  • ostrożnie z danymi technicznymi – owszem, są ważne, ale dla wielu niezrozumiale. Zajmowałam się kiedyś stroną z kserokopiarkami i dane techniczne napawały mnie trwogą. Jako zainteresowany kserokopiarką laik, zdecydowanie bardziej w podjęciu decyzji  pomogłoby mi gdybym przeczytała, że jest to sprzęt łatwy w obsłudze, energooszczędny i bezawaryjny. Do tego, jeżeli pracuje cicho i zajmuje niewiele miejsca to proszę zapakować, biorę! Pojemności bębnów, gramatury obsługiwanych papierów nic mi nie mówiły. Nie twierdzę, że parametry są zbędne- są bardzo ważne! Ale nie warto z nich czynić głównej gwiazdy opisu. W opisie można stworzyć zakładkę, lub tabelę pod opisem dla żądnych cyferek i konkretów.
  • konkret + język korzyści czyli połączenie idealne.  Prezentuj konkrety i walory produktu, oraz zobrazuj to klientowi, czyli…. co będzie miał, z tego, że będzie to miał  Np.  dzięki piekarnikowi elektrycznemu ktoś zyska możliwość serwowania idealnych wypieków, które zniewalają smakiem, do tego nowoczesny system może sprawić, że całość odbywa się szybciej czyli mamy tu oszczędność czasu. Szkicuj zalety, ale nie ściemniaj.
  • pamiętaj o SEO!

Opisy produktów a SEO

Wizję opisu macie, ale czy aby na pewno zawarliście w nich słowa kluczowe? Warto zrobić mały research który pozwoli Wam namierzyć słowa kluczowe odpowiadające danemu produktowi. Pomocne może być Senuto, Google Analytics, Ubersuggest czy chociażby podpowiedzi Googla gdy zaczynacie wpisywać w wyszukiwarkę jakąś frazę. W skrócie, chodzi o to co klienci wpisują szukając danego produktu.  Może to być nazwa, nazwa z przymiotnikiem, a czasami świetnie sprawdzi się pytanie np. „Jaki prezent dla rocznego dziecka (kupić/będzie najlepszy…) Dzięki temu algorytmy prawidłowo zaindeksują tą stronę i jest szansa, że po wpisaniu owej frazy Twoja strona lub podstrona wyświetli się w wynikach serwowanych przez wyszukiwarkę.

Warto też pamiętać o nagłówkach –  one nie tylko podzielą opis na bardziej lekkostrawne sekcje, ale i są idealnym lokum dla frazy kluczowej na którą chcielibyście się wyświetlać.

Nie zapominajcie też o alt-ach, czyli alternatywnych opisach obrazków – w naszej pracy często spotykamy się z tym, że są traktowane po macoszemu. Wszak nie widać to po co tracić na nie czas? Ano warto – widzą je m.in algorytmy dlatego opis obrazka(z frazą kluczową) bardzo przysłuży się SEO!

Temat tworzenia opisów do produktów jest rozległy, więc wkrótce wrócimy aby podejść do niego z jeszcze innej strony – i to z przykładami!