Teksty SEO – od czego zacząć

Napisanie treści tak, aby była interesująca dla użytkownika oraz zoptymalizowana pod wyszukiwarkę to niełatwe zadanie. Przekonał się o tym każdy kto do tekstu tworzenia tekstu SEO zasiadł i … zgłupiał. Jak napisać skuteczny tekst SEO? Skorzystaj z kilku poniższych wskazówek.

Pomysł na tekst i research

W szeroko pojętym copywritingu, research to podstawa. Pomysł na tekst to początek od którego wszystko się zaczyna… chociaż czasami najpierw przychodzą frazy, a potem pomysły.

Skonfrontuj to o czym chcesz napisać z tym, jakich odpowiedzi poszukują w sieci Twoi potencjalni klienci.

Tych informacji może dostarczyć Ci:

  • wyszukiwarka – przejdź w tryb incognito, i skorzystaj z podpowiedzi jakie wyświetla na daną frazę, zobacz też jak wyglądają wyniki wyszukiwania
  • Google Trends
  • Twoja konkurencja – zobacz o czym pisali i jaki był odbiór(np. liczba udostępnień czy lajków). Możesz potraktować to jako sygnał, co do tego jaki temat warto poruszyć. Oczywiście unikalnie i lepiej oraz bardziej szczegółowo niż oni.

Analiza słów kluczowych

Czas na keyword research, czyli nie pisz na oślep. Wyszukaj frazy ściśle związane z tematem który chcesz poruszyć, a jednocześnie mają sporą liczbę wyszukań.  Pomogą Ci w tym takie narzędzia jak Senuto czy Surfer SEO. Jeżeli szukasz czegoś darmowego, sprawdź koniecznie Ubersuggest.

Co ważne – nie przesadzaj z ilością fraz które chcesz umieścić w jednym tekście.

Celuj we frazy long-tail

Frazy z tzw. długiego ogona mają to do siebie, że fajnie je mieć, ale ciężko zastosować ją w obrębie strony. Warto wykorzystać więc możliwości jakie daje artykuł, czy wpis na bloga. Tam fraza z długim ogonem będzie pasować jak ulał. Mało tego, podbij jej znaczenie umieszczając ją jako jeden z nagłówków/śródtytułów, a może nawet traktując jako tytuł i motyw przewodni wpisu.

O co chodzi z frazą z długim ogonem? Już śpieszę z przykładem. Jeżeli masz sklep z bucikami dla dzieci, może to być fraza taka jak “Jak prawidłowo dobrać rozmiar bucików dla dziecka” – czyli coś co wpisuje wielu rodziców w wyszukiwarkę, gdy pociecha wyrośnie z dotychczasowych butów.

Rozmieszczenie fraz ma znaczenie

Ile ludzi tyle technik. Jedni od razu planują konspekt artykułu i planują miejsce dla fraz, inni idą na żywioł i optymalizują pod SEO dopiero później, gdy tekst jest gotowy( zaliczam się do tej drugiej frakcji). Jak by do tej sprawy nie podchodzić, faktem jest, że słowa kluczowe należy rozmieścić po całym tekście, a nie hurtem w jednej linijce.

Szczególnie polecam to zrobić:

  •  w tytule,
  • w pierwszym akapicie na samym początku
  •  w śródtytułach/nagłówkach
  • w poszczególnych akapitach.

Uzupełnij synonimami, jeżeli to możliwe. Pamiętaj też, aby nie przedobrzyć. Nienaturalna ilość powtórzeń odstrasza zarówno boty, jak i użytkowników. Skuteczny tekst SEO wcale nie musi być upstrzony frazami jak majowa łąka kwieciem.

Osobiście trzymam się zasady, aby frazę powtórzyć raz na ok 1000 zzs – i jak dotąd dobrze na tym wychodzę.

Czy długość tekstu ma znaczenie?

Tak, długość ma znaczenie, ale gdy zapytasz o to jak długi powinien być tekst usłyszysz zapewne ulubioną odpowiedź wielu, a mianowicie: “to zależy!”;) Niemniej nie ma co silić się na minimalizm.  Odpowiednio długo tekst pozwoli na:

  • wyczerpujące rozwinięcie tematu
  • są polem do zamieszczenia fraz kluczowych bez ryzyka przeoptymalizowania
  • Google premiuje serwisy z rozbudowaną treścią, w których w naturalny sposób wplecione są słowa kluczowe

Na długość tekstu zwracam uwagę robiąc research – zwracam uwagę jak do tematu podeszła konkurencja i jakie efekty jej to zapewniło. Jest to dla mnie wyznacznik, czy warto celować w długą formę, czy może moje standardowe 3 tysiące znaków ze spacjami będzie ok.

Do napisania dobrego tekstu pod SEO przyda się podstawowa znajomość zasad pozycjonowania, jak również przybicie piątki z narzędziami które pomogą namierzyć tematy i frazy kluczowe. Nie ma się czego bać, trzeba obserwować, analizować i działać.  Więcej konkretów w kolejnych wpisach.