Jak pozycjonować blog czyli treści i ich wpływ na SEO

W dzisiejszych czasach, blogi są nie tylko platformą do dzielenia się myślami, pomysłami czy doświadczeniami, ale również potężnym narzędziem marketingowym. Pozycjonowanie bloga, czyli optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek internetowych, jest kluczowe dla zwiększenia widoczności i przyciągnięcia większej liczby czytelników. W tym artykule, przyjrzymy się najważniejszym aspektom pozycjonowania bloga, takim jak badanie słów kluczowych, optymalizacja treści, tworzenie atrakcyjnych tytułów i opisów meta, a także skuteczne linkowanie wewnętrzne. Dowiesz się, jak skutecznie wykorzystać te techniki, aby Twój blog osiągnął szczyty wyników wyszukiwania i przyciągnął większą liczbę zainteresowanych użytkowników.

Dobry blog potrafi być istną kopalnią wiedzy na dany temat – czy to blog prywatny, czy to np. blog firmowy. Podobnie jak wtedy gdy chodzi o pozycjonowanie stron www, takich 'standardowych’  czy również pozycjonowanie sklepów internetowych fajnie byłoby aby na daną frazę wyświetlał się w samej czołówce- pozwoli tona pozyskiwanie jeszcze większej liczby użytkowników z wyników organicznych. Przedstawiamy o co warto zadbać jeżeli chodzi o pozycjonowanie bloga.

Pozycjonowanie bloga – czego szukają użytkownicy?

Masz pomysł i wenę? To fantastycznie. Jeżeli jednak chcesz zadbać o pozycjonowanie bloga nie zapominaj o tym, aby zadbać o sprawne SEO. O co chodzi? Sprawdź co interesuje Twoich potencjalnych odbiorców- czego szukają w sieci? Zrób mały research – wpisz w google temat i zobacz na jaki temat wpisy wyskakują, i co jeszcze pokrewnego podpowiada Ci wujek Google – chodzi o wyniki podobne. Pobaw się chwilę, poklikaj w te podpowiedzi i sprawdź jakie kolejne słowa kluczowe otrzymujesz w podpowiedzi. Zanotuj je gdzieś i postaraj się później zamieścić w treści wpisu – dzięki temu potencjalni użytkownicy szybciej i łatwiej odnajdą go w bezkresnych przestworzach internetu.

Answer the public podpowie jakich podejść do wyszukanych fraz

Jest takie sympatyczne, darmowe narzędzie jak stronka Answer The Public – po wybraniu kraju i frazy, strona wygeneruje Wam co może interesować użytkowników gdy chodzi o daną frazę. Jest to cenna podpowiedź w konstruowaniu wpisów. Zaprezentuje to w formie wykresu lub listy. Poniżej przykładowy asocjogram z tej stronki.

Umieść zebrane frazy kluczowe w tekście czyli gramy w Tetris

I tu zaczyna się zabawa, którą ja osobiście bardzo lubię ale zdaje sobie sprawę, że nie każdy za tym przepada. Zdarzają się i tacy którzy zgrzytają zębami już na samą myśl o tym, że muszą nieco przebudować swój idealny tekst. Opornych zachęcam do kilku głębokich wdechów i do wzięcia się za to – bo po prostu warto.  Jedna uwaga – cały czas pamiętaj, że głównym odbiorcą Twojego wpisu mają być ludzie z krwi i kości, a boty to tylko dodatek.  Zadbaj o to, aby było gramatycznie i naturalnie  – algorytmy radzą sobie z odmianami w języku polskim.

Frazy kluczowe szczególnie warto umieścić w:

  • tytule
  • śródtytuły tworzone za pomocą nagłówków- mają one dzielić tekst i informować zarówno algorytmy jak i ludzi co znajdą w danym fragmencie treści.
  • podpisy i alt dla obrazków – bardzo często zapomina się o przyjaznej nazwie obrazka, jak i o opisie alternatywnym. W skutek tego, zostawia się zdjęcie gołe i pędzi do dalszej części wpisu. To błąd. Potencjał jaki tkwi w altach warto wykorzystać.

Dodam tylko, że nagłówki to nieraz idealne miejsce na umieszczenie dosyć niewygodnej gramatycznie frazy którą ciężko byłoby naturalnie umieścić w tekście np. „pozycjonowanie stron www rzeszów

Aha, w treści wpisu o np. skutecznej nauce matematyki, wspominasz o wpisie o skutecznej nauce angielskiego, który opublikowałeś jakiś czas temu? Stwórz odnośnik wewnętrzny będący jednocześnie frazą kluczową i odeślij do tamtego wpisu.  „W ostatnim wpisie opowiedziałem wam o tym jak się skutecznie uczyć angielskiego

Frazy kluczowe we wpisie blogowym – umiar, umiar i jeszcze raz umiar

Frazy kluczowe warto wprowadzić w treść wpisu blogowego, ale uwaga, żeby nie przedobrzyć!  Pewnie spotkaliście się już z wpisem typu masło maślane.  W sensie: Nauka języka angielskiego, a przede wszystkim skuteczna nauka angielskiego to nic trudnego. Zobacz nas wpis jak się skutecznie uczyć angielskiego i naucz się angielskiego szybciej niż ktokolwiek, kiedykolwiek nauczył się angielskiego” – aż się niedobrze robi  Taka praktyka zniechęci użytkowników. Do tego boty indeksujące też uznają, że przesadziłeś a to nic dobrego.

Zanim opublikujesz – title i meta description oraz przyjazny adres url

Wpis masz. Zdjęcia wraz z opisami alt masz. W roli śródtytułów nagłówki h2 oraz h3 – każdy z pieczołowicie dobraną frazą kluczową.  Już się rwiesz aby kliknąć opublikuj, ale prrrrrrrr, wstrzymaj konie. Wiele platform np. WordPress daje możliwość ustawienia elementów title jak i meta description. Grają one ważną rolę w przedstawieniu pt pozycjonowanie bloga.  Użyj w nich fraz kluczowych, oraz zachęć użytkownika do kliknięcia.

Kolejny element o który należy zadbać aby pozycjonowanie i prowadzenie bloga firmowego dawało efekty to przyjazny adres url. Chodzi o to, aby adres wyglądał czytelnie, a nie był sekwencją liter i cyfr. Wiele CMS, w tym WordPress pozwala na dowolne kształtowanie tego jak wygląda link.

Linkowanie wewnętrzne – z nowszych do starszych i … ze starszych do nowszych?

O tworzeniu odnośników do innych wpisów pisaliśmy wyżej – dobrze, aby był czytelny, zawierał frazę kluczową i jasno informował czytelnika co znajdzie pod owym linkiem. Naturalnym wydaje się linkowanie z nowego wpisu do starszych. Tymczasem dobrze również czasami zrobić krok w przeszłość i dodawać odnośniki ze starszych wpisów do nowych.

Otóż bywa tak, że odbiorców na Twój blog ściąga wpis który powstał już ładny czas temu – aktualizuj go, i dodawaj odnośniki prowadzące do nowszych wpisów jak i do tematów pokrewnych. To nawigacja zarówno dla czytelnika który trafia na Twoją stronę, jak i dla algorytmów indeksujących.

Pozycjonowanie bloga – co jeszcze warto wiedzieć

Przede wszystkim: cierpliwości. Pozycjonowanie to proces który wymaga czasu. Wiem, że efekty chciałoby się widzieć od razu, ale to niestety tak nie działa.  Jak sprawdzić czy coś się ruszyło, czy dalej tkwi w miejscu? Przydatne okażą się bezpłatne narzędzia googlowskie takie jak Google Analytics czy preferowane przeze mnie Google Search Console. Możesz sprawdzić skuteczność konkretnego wpisu w danym okresie czasu – to czy ściąga ruch, ile razy się wyświetla, ilu użytkowników w niego kliknęło a także to jakie frazy kierują ludzi do Twojego bloga. Te frazy warto wykorzystać planując kolejny wpis.

Reasumując:

  • zbierzcie info o frazach kluczowych
  • wplećcie słowa kluczowe do kontekstu
  • zadbaj o title, opis meta i opisy alt do obrazków

Kolejny krok po publikacji to dystrybucja treści m.in poprzez social media<- sprawdź co o tym pisaliśmy we wcześniejszym wpisie.

Nie zapomnij przy tym o kreatywności i nie zgub lekkości tekstu, którą miał na początku. Jestem zdania, że pisanie dla botów jak i pisanie dla ludzi da się pogodzić. Potraktuj to jako zabawę – pamiętaj o wyżej wspomnianych zasadach, baw się dobrze i ciesz większym ruchem na stronie!